انواع لاستیک خودرو

با نگاهی به صنعت خودرو به طور کلی در می­‌یابیم که هیچ موضوعی گسترده‌تر از مبحث تایرها نیست. صرف نظر از خودرویی که می‌رانید، شرایط آب و هوایی، شغلی که دارید و یا هر دلیل دیگر که باعث می‌­شود از یک خودرو استفاده کنید، باید بدانید انواع لاستیک خودرو با قیمت‌­های مختلف وجود دارند.

خرید تایر همیشه یک تصمیم سیاه یا سفید نیست یعنی صرفا تایر خوب یا بد وجود ندارد. برای شناخت و خرید لاستیک مناسب باید به نکاتی همچون شرایط آب و هوایی محل زندگی‌تان، نوع تجربه رانندگی خود و قیمت لاستیک توجه نمایید.

به طور کلی، هشت نوع تایر خودرو وجود دارد که هریک دارای عملکردی متفاوت است. اما کدام نوع برای شما مناسب است و چرا؟
با ما همراه باشید تا بیشتر درباره انواع لاستیک خودرو بدانید.

۱- تایر چهار فصل

لاستیک چهار فصل چیست و از کدام نوع است؟

تایر چهار فصل اولین بار در سال ۱۹۷۷ هنگامی که شرکت Goodyear تایرهای مدل Tiempo را معرفی کرد، نامگذاری شد. ایده پشت این مفهوم، ارائه یک راه حل برای رفع دشواری دو بار تعویض لاستیک در سال برای فصول زمستان و تابستان بود.

لاستیک‌های چهار فصل از آج ترکیبی با جنس لاستیک ساخته شده‌اند و در هر شرایط آب و هوایی انعطاف خود را حفظ می‌کنند. آج روی این تایرها به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا در جاده‌های برفی و یا عبور از آب، کشش و فرمانپذیری خودرو را در شرایط ثابت نگاه دارند تا خودرو دچار انحراف نشود.

ممکن است متوجه شده باشید که بسیاری از مدل‌های تایرهای چهار فصل با مارک M + S در بازار موجود هستند. این نماد مخفف Snow (برف) و Mud (گل و لای) است که بر اساس آزمایش‌های صنایع تایر ارائه شده است. در ابتدا، این نماد به معنای تفاوت میان تایرهای دارای سیم‌­های مورب با آج برجسته از تایرهای دارای آج معمولی بود که بیشتر در کامیون‌های سبک و تایرهای رادیال (شعاعی) اتومبیل استفاده می‌شد. با گذشت زمان این علامت برای لاستیک‌های چهار فصل به کار رفته شد.

نام “چهار فصل” مطمئنا بیان می‌­کند که این تایرها می‌توانند در تمام طول سال استفاده شوند. این مساله تا حدی درست است یعنی تایرهای تمام فصل به طور معمول در شرایط آب و هوایی که درجه حرارت بالاتر از ۴۵ درجه فارنهایت (۷ درجه سانتیگراد) باشد بهترین کارآیی را دارند.

مزایای لاستیک چهار فصل:

 • عمر بیشتر آج: تایرهای چهار فصل طوری طراحی شده‌­اند که دوام بیشتری نسبت به تایرهای تخصصی‌تر داشته باشند. به عنوان مثال، بسیاری از رانندگان عمر تایرهای چهار فصل را دو تا سه برابر بیشتر از تایرهای تابستانی می­دانند.
 • هزینه پایین: هنگامی که شما تایرهای تخصصی برای فصل‌ها و یا کاربری‌های خاص انتخاب می­‌کنید، در واقع هزینه زیادی برای طراحی و تکنولوژی پیشرفته پرداخت می‌­کنید در حالی که تایرهای چهار فصل قطعا ویژگی‌های نوآورانه مشابهی دارند، اما پایه طراحی آنها به سمت کاربری‌های معمولی بوده است و به طور معمول قیمت‌های پایین تری دارند.
 • گارانتی طولانی‌تر: تایرهای چهار فصل  به منظور مقاومت استثنایی خود در مقابل سایش، آج دارند. به همین دلیل، بسیاری از مدل‌های تایرهای چهار فصل با ضمانت‌های طولانی‌تر از تایرهای تخصصی به بازار عرضه می­‌شوند.
 • سواری نرم و بی صدا: اغلب مدل‌های تخصصی تایر برای کشش در شرایط سخت، مسیرهای خاص و یا کاربری‌های خاص ساخته می‌شوند اما در مقابل آسودگی به هنگام رانندگی در جاده‌های متوسط معیار اصلی برای طراحی تایرهای چهار فصل است.

معایب لاستیک چهار فصل:

 • نامناسب برای زمستان‌های سخت: در هوای نسبتا سرد توام با برف، باران یا یخ، تایرهای چهار فصل، فرمانپذیری مناسبی را ارائه می دهند. با این حال، در برف و یخ سنگین، توصیه اکید می شود که لاستیک‌های مخصوص برف را خریداری کنید.
 • نامناسب برای تابستان‌های بسیار گرم: اگر شما در آب و هوای  بسیار گرم زندگی می کنید، تایرهای چهار فصل تنها سطح متوسطی از کشش را فراهم می‌کنند. آج و ترکیبات تشکیل دهنده آنها نرمی و انعطاف پذیری تایرهای تابستانی را برای فرمانپذیری عالی در روزهای گرم و بارانی  ندارند.

بنابراین وقتی به تایرهای چهار فصل دقت کنیم متوجه می‌­شویم که نقاط قوت آنها از طرفی نقاط ضعف‌شان نیز به حساب می آیند. به طور خلاصه تایرهای چهار فصل به این منظور ساخته شده­‌اند که «همه کاره» باشند گرچه همه کاره بودن به این معنا نیست که در شرایط خاص یا تخصصی نیز کاربرد داشته باشند. در نتیجه، اشکالات تایرهای چهار فصل به مکان و مسیری که در آن رانندگی می‌­کنید بستگی دارد. اگر محل کار و زندگی شما در شرایط آب و هوایی شدید است لاستیک‌های چهارفصل ممکن است مناسب‌ترین انتخاب نباشند.

نوآوری در تایرهای چهار فصل:

تکنولوژی StabilEdge

این نوآوری به منظور افزایش قابلیت فرمان­پذیری و پایداری خودرو در مسیرهای خشک است. تکنولوژی StabilEdge درواقع ضربه گیرهای کوچکی است درون بلوک‌­های آج تا آج‌ها را باز و مسطح نگه دارند و از این طریق حداکثر کشش و انعطاف‌پذیری حاصل شود.

تایر مدل Cooper CS5 Grand Touring ، یک مدل بسیار محبوب چهار فصل است که با استفاده از این تکنولوژی برای افزایش کشش در هنگام پیچیدن سخت، شتاب و ترمز استفاده می‌شود. این لاستیک دارای درجه بالایی از سیلیکاست که از آج در برابر سایش برای مدت بیشتری محافظت می‌­کند و در نتیجه برای شرایط مرطوب و خشک مناسب است.

تکنولوژی Dynamic Range

در تایرهای دارای تکنولوژی Dynamic Range  از ترکیبات سیلیکا و همچنین از طراحی نامتقارن در آج‌­ها استفاده می‌شود. این امر به منظور دستیابی به چسبندگی مطلوب لاستیک به زمین در شرایط جاده‌­ای خشک، مرطوب، یخ و برف می‌باشد. به طور خاص، این فن آوری به منظور بالا بردن تحمل لاستیک در دماهای شدید و حفظ دوام آن در مسافت­‌های طولانی‌­تر ایجاد شد.

تایر مدلFalken Sincera SN250 A/S یک گزینه هوشمندانه چهار فصل است که با استفاده از تکنولوژی Dynamic Range برای سواری نرم و پایدار در تمامی جاده‌ها و شرایط آب و هوایی کارآیی خوبی دارد. این تایر همه کاره برای حفظ انعطاف‌پذیری و چسبندگی در دمای شدید طراحی شده است.

۲- تایر بزرگراه

تایر بزرگراه دقیقا چگونه است؟

تایرهای بزرگراه عمدتا برای جاده‌های آسفالت شده استفاده می‌شوند. آنها مختص حمل و نقل جاده‌­ای در نظر گرفته شده و معمولا در پیمودن مسافت­‌های طولانی با دوام هستند. این نوع تایرها برای سواری نرم و آرام و برای فرمان‌پذیری قابل پیش بینی در اتومبیل­ها، کامیون‌ها و خودروهای شاسی بلند طراحی شده‌اند. اکثر تایرهای مناسب بزرگراه دارای بلوک‌های مستقل آج و ریزشیارهای چند گانه در اطراف تایر می‌باشند تا به این طریق عملکرد بهینه‌ای در جاده با شرایط آب و هوایی متوسط داشته باشند. تایرهای بزرگراه بیشتر با نماد M + S عرضه می‌­شوند و قادر به تطبیق همه جانبه در شرایط چهار فصل هستند.

مزایای لاستیک بزرگراه:

 • عمر بیشتر آج: تایرهای بزرگراهی به طور معمول با الگوهای خاص آج طراحی شده‌اند که سر و صدا را کاهش می دهند و گرما را از بین می برند، که به نوبه خود سبب تضعیف سایش و عمر طولانی تر تایر می شود.
 • کشش بهتر در جاده‌های مرطوب: اکثر مدل ها به ریزشیارهایی برروی آج (اغلب در یک الگوی موجی یا زیگزاگ) مجهز هستند که به سرعت آب را از بین کانال آج­ها عبور می‌­دهد و باعث افزایش کشش در جاده‌های مرطوب می شود.
 • مصرف سوخت بهتر: تایرهای بزرگراه برای رفت و آمد طولانی و عملکرد در جاده های آسفالت با سرعت بالا طراحی شده‌اند. یکی از ویژگی‌های اصلی این مدل ها ارائه یک سواری نرم و آرام با مصرف سوخت بهینه است. این تایرها به خصوص برای کامیون‌ها و خودروهای شاسی بلند، سودمند است.
 • ترمز گیری و پیچیدن بهتر: طراحی آج در تایرهای بزرگراه به گونه‌ای است که در مقایسه با انواع دیگر تایر ترمزگیری و پیچیدن عالی را امکان پذیر می‌­کند.

معایب لاستیک بزرگراه:

 • ضعف در شرایط زمستانی: در حالی که بسیاری از مدل‌های بزرگراه می‌توانند در جاده‌­های مرطوب ودر برف سبک خوب عمل کنند اما الگو­های آج آنها برای برف سنگین و یا در شرایط یخ‌­زدگی جاده طراحی نشده‌­اند.
 • عملکرد ضعیف در خارج از جاده: با توجه به الگوهای تهاجمی کمتر آج تایر (به معنای صرفا برای جاده های آسفالته)، تایرهای بزرگراه در خاک، شن، ماسه و گل کشش مطلوبی ندارند.

نوآوری در تایرهای بزرگراه:

تکنولوژی ۳D Micro Gauge

این تکنولوژی که توسط شرکت کوپر اختراع شده است. ریز شیارهایی در سطح آج برای حفظ کشش در جاده‌های مرطوب به کار گرفته شده که باعث بهبود ثبات و افزایش چسبندگی تایر می­‌شوند. همچنین در ترکیبات این نوع لاستیک از سیلیس جهت انتقال گرما استفاده شده است. ترکیبات سیلیس به علاوه برای کاهش مسافت ترمز  و همچنین برای کاهش مصرف سوخت کارایی دارد.

مدل Cooper Evolution Tour با استفاده از فناوری ۳D Micro Gauge به منظور افزایش عمق آج تایر و ایجاد فرسایش یکنواخت در طول عمر لاستیک طراحی شده است. این نوع تایر همچنین از الگوی ۵ ردیفه آج و شانه‌های جانبی گسترده‌ای برخودار است که برای جلوگیری از حبس آب در بین آج‌ها و قطع تماس لاستیک با زمین موثر خواهد بود.

۳- تایر مناسب برای تمام سطوح

تایرهای مناسب برای تمام سطوح چگونه‌اند؟

تایرهای مناسب برای تمام سطوح طراحی شده‌اند تا سطح بالایی از کشش را در انواع جاده‌ها و سطوح تامین کنند. مدل‌هایی که در زیرمجموعه این نوع از تایر قرار می­‌گیرند دارای طراحی آج‌­های باز می‌­باشند که برای رانندگی خارج از جاده و همچنین در خیابان‌های آسفالت مناسب هستند. مهمترین نکته که باید در مورد تایرهای تمام سطوح در ذهن داشته باشید این است که این نوع تایرها چند منظوره استفاده می‌شوند بنابراین، اگر فقط در جاده‌ها و بزرگراه‌های آسفالت شده حرکت می‌کنید این تایرها گزینه خوبی به حساب نمی‌­آیند.

تایرهای تمام سطوح برای:

 • کامیون‌های سبک
 • وانت‌های پیکاپ
 • خودروهای شاسی بلند
 • خودروهای چهار چرخ محرک

ایده‌آل هستند.

مزایای تایرهای مناسب برای تمام سطوح:

 • قابلیت کار در کل سال: به دلیل اینکه این نوع تایر برای دوام در شرایط سخت، هم در جاده و هم خارج از جاده طراحی شده اند انتظار می‌رود که در شرایط برف و یخ و یا در شرایط گرم و بارانی نیز کشش و چسبندگی خوبی را ارائه ­دهند اما در واقع لاستیک‌های زمستانی و تابستانی در شرایط مخصوص خود نسبت به این نوع تایر بهتر عمل می‌کنند.
 • دیواره­‌های تقویت شده: در بسیاری از مدل‌های تایرهای تمام سطوح، دیواره‌ای تقویت شده را در طرفین خواهید دید. هدف اصلی از این کار افزایش تحمل بار در شرایط مختلف جاده‌ای است. این مدل‌ها برای وسایل نقلیه سنگین‌تر که بیشتر در خارج از جاده‌ها استفاده می‌شوند بسیار خوب عمل می‌کنند.
 • طراحی باز آج‌ها: الگوی آج‌­های باز چیزی است که باعث می شود تایرهای تمام سطوح در خارج از جاده کارآمد باشند. عناصر آجدار چند منظوره با قفل شدن در یکدیگر باعث می شوند تا این تایرها بتواند در سنگ، گل و همچنین جاده‌های آسفالت از کشش و چسبندگی خوبی برخوردار باشند.

معایب تایرهای مناسب برای تمام سطوح:

 • صدای بلند: با توجه به طراحی آج که برای رسیدن به حداکثر کشش استفاده می شود، تایرهای تمام سطوح صدای بلندتری نسبت به تایرهای ساخته شده برای جاده‌های آسفالت ایجاد می‌­کنند. تایرهای‌های تمام سطوح به طور معمول دارای شیارهای متقارن هستند که هوا را از طریق آنها عبور می دهند و در نتیجه سر و صدای بلندتری به خصوص در بزرگراه‌ها و خیابان‌ها ایجاد می کنند.
 • عمر کوتاه تر آج: تایر تمام سطوح  با لاستیک نرم‌تر ساخته شده است که می تواند برای ارائه عملکرد خوب در سطوح متنوع منطبق شود. متاسفانه، عارضه جانبی این امر، فرسایش سریعتر آج در این نوع تایر نسبت به انواع دیگر است.
 • مصرف سوخت غیربهینه: از لحاظ مصرف سوخت هنگام مقایسه تایرهای تمام سطوح و  تایرهای بزرگراه، تایرهای بزرگراه برنده می‌شوند. تایرهای تمام سطوح برای حداکثر کشش طراحی شده‌اند که به نوبه خود باعث مصرف سوخت غیر بهینه می شوند. با این حال، به دلیل اینکه این لاستیک‌ها برای رانندگی در جاده‌ها و همچنین خارج از جاده مورد استفاده قرار می گیرند اکثر مدل‌های آن به نسبت لاستیک‌هایی که به طور خاص برای خارج از جاده ساخته می شوند مصرف سوخت کمتری به ازای مسافت پیموده شده دارند.

نوآوری در تایرهای تمام سطوح:

تکنولوژی Pitch Sequencing:

این تکنولوژی در کاهش صدا بر اثر تماس ناگهانی، جاده و آج موثرند. طراحان تایر در طراحی خود ردیف چندتایی آج را به کار می‌­برند تا در اندازه و در شکل بلوک آج متنوع باشند. قرار دادن بلوک‌های آج و شیارهای جانبی در کنار آن با هدف تغییر صدا است.
تایر مدل MasterTech Courser A / T2 بهترین گزینه در میان تایرهای همه کاره و تمام سطوح است که دارای طراحی ۵ ردیفه آج برای عملکرد مطلوب است. این مدل‌­ها با اصلاح شکل ظاهری آج، عملکردشان بهبود یافته و حداقل صدا را خواهند داشت.
تکنولوژی Adaptive Traction Technology:  فن آوری کشش تطبیقی که توسط  شرکت کوپر اختراع شده است، جهت انعطاف پذیری و بهبود کار تایرهای تمام سطح و هماهنگی یکپارچه با سطوح سنگی و نرم در هر دو هوای گرم و سرد است.

تایر مدل Cooper Discoverer AT3 Line از تکنولوژی کششی تطبیقی که برای خودروهای شاسی بلند و کامیون‌های سبک طراحی شده است استفاده می‌کند.  شرکت کوپر به تایر مدل AT3 می­بالد چراکه هم  برای رفت و آمدهای روزانه و هم برای ماجراهاجویی های آخر هفته کاملا مناسب است. استفاده از ترکیب آلیاژهای سیلیکا، طراحی کاربردی برای تمامی شرایط آب و هوایی، محدوده وسیع دمایی، همچنین کاربرد مناسب آن برای تمامی سطوح، این تایرها را یک پله بالاتر از انواع دیگر قرار می‌دهد.

۴- تایر ورزشی

تایرهای ورزشی در کامیونت‌­ها و وانت‌­های پیکاپ سبک استفاده می‌شوند و برای فرمان­پذیری و عملکرد عالی و البته متناسب با ظاهر آنها طراحی شده‌اند. تایرهای ورزشی با توجه به تماس بیشتر در جاده‌های آسفالته چسبندگی عالی را ارائه می‌­کنند. این تایرها معمولا با رینگ‌های بزرگتر استفاده می­‌شوند و با نسبت ارتفاع به عرض کم، که معمولا ۵۵ درصد یا کمتر هستند، به بازار ارائه می‌شود. تایرهای ورزشی معمولا با شماره‌هایی مانند ۵۵/۲۲۵ (۵۵ نسبت ابعاد) عرضه می‌­شوند. این اعداد نسبت ارتفاع تایر به عرض آن را به صورت درصد نشان می‌دهند. به عنوان مثال، در ۲۲۵/۷۵ ارتفاع تایر ۷۵% از ۲۲۵ میلیمتر = ۱۶۹ میلی متر خواهد بود.

مزایای لاستیک ورزشی:

 • مصرف سوخت بهینه: به دلیل اینکه این تایرها برای جاده های آسفالته طراحی شده‌اند در اکثر مدل‌ها با توجه به مصرف سوخت بهینه تولید می‌شوند.
 • عملکرد بهتر: معیارهای تولید تایرهای ورزشی این است که برای خودرو هنگام پیچیدن، ترمز، هدایت و… برتری و رقابت ایجاد می‌­کنند. سطح تماس گسترده‌تر و دیواره محکم تایر، نیروهای جانبی و گریز از مرکز بهتری را در سرعت بالا تحمل می‌­کنند.
 • ظاهر عالی: تایر مناسب برای ماشین‌های ورزشی پر زرق و برق باید متناسب با ظاهر آن‌ها باشند. تایرهای ورزشی با الگوهای جذاب برای تکمیل خودروهایی که در آنها استفاده می شود تولید شده‌­اند.

معایب لاستیک ورزشی:

 • مستعد آسیب: تایرهای ورزشی برای استفاده در جاده‌های خشن تولید نمی‌­شوند.  بنابراین افتادن در چاله به طور بالقوه باعث می‌شود که لبه رینگ دیواره تایر را بریده یا باعث آسیب به چرخ شوند.
 • فرسایش سریع: این تایرها ها با ترکیبات نرم‌تر برای چسبندگی و کشش بهتر طراحی شده‌اند که به این معنی است که  بیشتر در معرض سایش قرار می‌گیرند.
 • سواری سفت: با توجه به کوتاه و سخت بودن دیواره جانبی، تایرهای ورزشی دارای قدرت جذب ضربه کمتری هستند که باعث می شود سواری با وسیله نقلیه حسی خشن داشته باشد. این امر به خصوص در جاده‌های آسیب دیده و ناهموار مشهودتر است.

نوآوری در تایرهای ورزشی:

تکنولوژی Siping Active Traction

نوآوری ریز شیار فعال توسط شرکت دانلوپ اختراع شده است. این سیستم با استفاده از سه نوع منحصر به فرد از انواع ریز شیار بر روی آج‌ها (sip) طراحی شده که برای کشش، چسبندگی و افزایش کشش هنگام فرمان­‌گیری، هدایت و ترمز دارای کارآیی بهتری است.

تایر مدل Achilles ATR-K Economist یک تایر ورزشی با عملکرد بالا است که از فناوری Active Traction Siping بهره می‌­گیرد. این تایر از نظر سبک، عملکرد و راحتی بسیار قوی است و دارای قیمت مقرون به صرفه نیز هست. شیارهای عمیق، لبه‌های متعدد و ریزشیارهای اضافی کشش بسیار عالی و چسبندگی در کل سال را ارائه می‌دهد.کاربران این مدل را یکی از متنوع‌ترین تایرهای ورزشی در جاده‌ها می‌داند.

تکنولوژی خود پشتیبان Self-Support

پیشرفت دیگری از شرکت دانلوپ تکنولوژی خود پشتیبان است. این فن‌آوری از یک ساختار خاص در دیواره جانبی استفاده می‌کند که اجازه می‌دهد رانندگی با یک تایر پنجر تا مسافت ۸۰ کیلومتر با سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت در شرایط طبیعی امکان­‌پذیر شود.

تایر مدل Dunlop SP Sport 5000 یک مدل مرسوم و مدرن است که از فناوری خودپشتیبان استفاده می‌­کند. این مدل برای عملکرد بالا و انعطاف تایرهای تمام فصل برای جاده‌های مرطوب، خشک و زمستان‌های خفیف طراحی شده است.

۵- تایر مناسب گل و لای

در حالی که تایرهای تمام سطوح برای رانندگی خوب در هر دو حالت جاده و خارج از جاده ساخته شده‌اند، تایرهای گل و لای، همانطور که از نامشان مشخص است، به طور خاص به عنوان تایرهای خارج از جاده طراحی شده‌اند. تایرهای گل و لایی می‌توانند بر روی هر سطح از گل تا ریگ‌زار و تپه‌های شن و ماسه‌ای غیر هموار حرکت کنند.
در تایرهای گل ولای، بلوک‌­های آج بزرگتر و فاصله بین آنها بیشتر از تایرهای تمام سطوح است. این تفاوت‌ها برای پاک کردن گل و همچنین گرفتن و رها کردن سطح زمین به طور موثر برای ایجاد حداکثر تماس لاستیک با زمین برای کشش بهتر طراحی شده است.

مزایای لاستیک مناسب گل و لای:

 • کشش فوق العاده در شرایط دشوار: تایرهای گل و لای دارای آج‌های عمیقی هستند که به حفظ کشش در انواع جاده‌های سخت کمک می‌کنند.
 • مقاوم در برابر برش، تکه­ شدن و ضربه: به طور پیش فرض، لایه سطحی محافظ روی تایرهای گل و لای باید بسیار با دوام باشد. تایرهای گل و لای طوری طراحی شده‌اند که ناهمواری‌های جاده‌­ای را تحمل کنند. همچنین این تایرها در برابر برش، تکه شدن و سوراخ شدن بسیار مقاوم هستند.
 • طراحی چند لایه‌­ای: اکثر تایرهای گل و لای دارای دیواره جانبی ۳ لایه هستند. دیواره جانبی قوی علاوه‌بر دوام اضافی به تایر اجازه می‌دهد تا با استفاده از فشار باد کم، عملکرد خارج جاده­‌ای را بهبود دهد.

معایب لاستیک مناسب گل و لای:

 • صدای بلند در جاده‌ها: با توجه به الگوهای آج و حفره‌های عمیق‌تر بین آنها، رانندگی در جاده‌های آسفالته با تایرهای گل و لای صدایی بسیار بلند ایجاد می­‌کند.
 • کاهش فرمان­‌پذیری در آسفالت: در حالی که هدایت تایرهای گل و لای در مسیرهای خارج جاده‌­ای خوب است، کنترل و هدایت آن در جاده‌های آسفالته کیفیت خوبی ندارد.

نوآوری در تایرهای مناسب گل و لای:

تکنولوژی ۳D Canyon Sipe

این تایرها با داشتن شیارهای عمیق آج و همچنین با استفاده از فناوری ریزشیارهای سه بعدی پیوسته گل، خرده سنگها و ..  به بیرون پرتاب می­کنند. تا خودرو بتواند به صورت مطمئن مسیرهای شیب‌دار و زمین‌های مختلف را بپیماید.

تایر مدلFalken Wildpeak A / T3W  از این تکنولوژی به همراه مجموعه‌ای از ویژگی‌­های چند منظوره استفاده می‌کند. این مدل تایر در میان صاحبان کامیون­، خودروهای شاسی بلند و جیپ در همه جا طرفداران بسیاری به دست آورده است. الگوی دیواره جانبی این مدل، سطح بسیار بالایی از کشش و پایداری در محیط خارج از جاده را در تمام طول سال فراهم می‌کند.

۶- تایر با کارایی بالا یا بسیار بالا

تایرهای با کارایی بالایی که امروزه می‌شناسیم در اوایل دهه ۱۹۸۰ یعنی زمانی که شرکت Goodyear تعدادی از اتومبیل‌های دارای عملکرد بالا (شورولت کوروت) را به این تایرها مجهز کرد، به آمریکا معرفی شد. تایرهای دارای کارایی بالا همانند تایرهای ورزشی که عموما از آنها به عنوان لاستیک تابستانی یاد می‌شود برای فرمانپذیری و کشش برتر در جاده‌های آسفالته و هموار برای شرایط مرطوب و همچنین برای شرایط خشک طراحی شده‌اند. این نوع تایرها برای افرادی که به دنبال یک تجربه رانندگی هیجان‌انگیز هستند و برای رانندگی با خودرویی با عملکرد بالا در حداکثر ظرفیت آن، ضروری است. تایر‌های با کارایی بالا معمولا دارای دیواره‌های جانبی محکم، کوتاه، بلوک های آجی بزرگ، و پوشش نایلونی روی کمربندهای فولادی تایر هستند که تا وقتی با سرعت‌های بالا حرکت می‌کنند  اجزاء تایر را در کنار هم نگه دارند.

مزایای لاستیک با کارایی بالا:

 • فرمانپذیری بهتر: تایرهای با کارایی بالا باعث می شوند راننده‌ها هدایت دقیقی داشته باشند. افزایش چسبندگی در این تایرها نقش زیادی در بهبود فرمان­‌گیری دارد و همچنین اکثر الگوهای آجی، به طور خاص برای کنترل بهینه در سرعت های بالا روی سطوح خشک طراحی شده است.
 • رده بالای سرعت: به دلیل اینکه این تایرها در ابتدا برای مسابقه ساخته شده­‌اند، می‌توانند سرعت بسیار بالاتری نسبت به تایرهای معمولی را تحمل کنند.
 • همخوانی با سیستم ABS: از این تایرها انتظار فرمانپذیری بیشتری می‌­رود بنابراین تایرها با عملکرد بالا به سیستم‌های ضد قفل مدرن، و نیز فرمان و تعلیق حساس واکنش مناسب نشان می‌­دهند.

معایب لاستیک با کارایی بالا:

 • نامناسب بودن در شرایط خطرناک رانندگی: اکثر تایرهایی با کارایی بالا در درجه اول برای شرایط جاده خشک طراحی شده و برای جاده‌های یخی و برفی ایده آل نیستند.
 • از دست دادن چسبندگی: هنگام خرید لاستیک و استفاده از آن، رانندگان باید از رده سرعت تایر آگاه باشند و مراقب باشند تا  سرعت خودرو بیش از یک ساعت از محدوده مجاز تایر فراتر نرود. اگر فشار روی تایر برای مدت طولانی بیش از حد مجاز باشد، تایر می‌تواند شروع به از دست دادن چسبندگی کرده و به طور بالقوه منجر به یک تصادف مرگبار شود.

نوآوری در تایرهای کارایی بالا:

کارایی فوق العاده بالا و قابلیت تمام فصل:

یک تفکر غلط معمول در مورد تایرهای با کارایی بالا این است که آنها فقط در شرایط خشک کار می کنند. در حالی که هدف بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده لاستیک ماشین تغییر این نوع طرز فکر است. شرکت Bridgestone اخیرا طرحی را رونمایی کرد که قابلیت پیمودن در مسافت طولانی‌تر و با شرایط آب و هوایی متفاوت را دارد. به دنبال لاستیک بریجستون، بسیاری از مارک‌های تایر اکنون تلاش می‌­کنند تا تایرهایی با کارایی بالا تولید کنند که دارای قابلیت تمام فصل نیز باشند.

تایر Potenza RE980AS Bridgestone یک مدل با کارایی بالا است که دارای طراحی منحصر به فرد می­‌باشد که اجازه می‌دهد تا تایر به سرعت آب بین آج ها را از دست داده و به چسبندگی خوبی در جاده های برفی دست پیدا کند در حالی که به طور قابل توجهی خطر سرخوردن روی آب را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، آج نامتقارن تایر و شکل سه بعدی آن به همراه ریزشیارهای عمیق برای افزایش انعطاف پذیری لاستیک در دماهای سردتر بکار گرفته شده است.

۷- تایر برفی – زمستانی

تایرهای برفی – زمستانی همانطور که از نامش نیز مشخص است به طور خاص برای مواجهه با شرایط آب و هوایی سرد و همراه با برف‌های سنگین و جاده‌ای یخ زده طراحی شده‌اند. این تایرها را می توان از طریق آج لاستیکی انعطاف پذیر که در دماهای پایین‌تر همچنان منعطف باقی می‌مانند، شناخت. این امر باعث می‌شود که در جاده‌های لغزنده چسبندگی بهتر شود. طراحی عمیق آج و الگوهای منحصر به فرد آن در تایرهای زمستانی به پرتاب برف و آب از بین آج‌ها برای کشش بهتر کمک می‌کنند.

یکی دیگر از ویژگی‌های کلیدی تایرهای برفی – زمستانی لبه‌های درگیر شونده تایر است که برای کشش بیشتر بر روی جاده‌های یخی به کار می‌­رود. بهتر است برای اینکه از لاستیک‌های برفی – زمستانی بهترین نتیجه را بگیریم، آنها را تنها در مناطقی استفاده کنیم که درجه حرارت به طور منظم به زیر نقطه انجماد می‌رود.

مزایای لاستیک برفی و زمستانی:

 • بهبود چسبندگی: هنگامی که شما باید در برف و یا یخ سنگین رانندگی کنید هدف اصلی تایرها ایجاد چسبندگی بهتر است و این همان کاری است که تایرهای زمستانی انجام می‌­دهند. این تایرها دارای لاستیک نرم و آج عمیق هستند که بهترین کشش ممکن را ایجاد می­‌کنند. بعضی از مدل‌ها از میخ‌هایی برروی آج برای کنترل بیشتر در شرایط آب و هوایی بسیار شدید استفاده کرده‌­اند.
 • ترمز بهتر: در جاده‌های نرم و صاف زمستانی، ترمز همه چیز است. بر خلاف تایرهای تمام فصل که می‌تواند به آسانی قفل شود و بر روی سطوح لغزنده لیز بخورد، آج تایرهای برفی / زمستانی در برف و یخ فرو می‌­رود تا اطمینان حاصل شود که در صورت نیاز می‌توانید به سرعت متوقف شوید.

معایب لاستیک برفی و زمستانی:

 • تایرهای زمستانی میخ­دار به جاده‌ها آسیب می‌زند و هدایت ضعیف‌تری به دنبال دارد: تایرهای برفی/ زمستانی با توجه به طراحی خاصشان نسبت به همتایان تمام فصل خود فرمان­پذیری ضعیف‌تری در جاده های خشک و نیمه زمستانی ارائه می‌دهند.
 • شکننده هستند: به دلیل اینکه تایرهای برفی / زمستانی با لاستیک نرم‌تری نسبت به لاستیک‌های معمولی ساخته شده‌اند سریعتر به سایش تمایل دارند. با این حال رانندگان می­‌توانند برای رانندگی با تایرهای برفی در شرایطی که برای آن ساخته نشده‌اند سریعا آج و چسبندگی تایر را از بین ببرند.

نوآوری درتایرهای برفی/ زمستانی:

فناوری Snow Groove

تکنولوژی شیارهای برفی از ترکیب‌هایی با میزان بالای سیلیکا در آج و الگوهای آج طراحی شده برای ارائه بهترین فرمانپذیری ممکن در برف، جاده یخ زده و هر شرایط دیگر سخت زمستانی استفاده می‌کند. تکنولوژی شیارهای برفی لبه­‌های درگیر شونده محکمی را به تایر می‌­دهد  تا عملکرد کششی و زمستانی آن افزایش یابد.

تایر مدل Cooper Discoverer M+S یک تایر با کیفیت بالای زمستانی و دارای میخ برروی آج است که از تکنولوژی شیارهای برفی استفاده می‌کند. علاوه براین، طرح دندانه‌­های اره‌­ای در مرکز تایر و آج‌های بلوکی آن پایداری خودرو و یکنواختی فرسایش را افزایش می­‌دهد.

فناوری Snow Trapping

آج‌­هایی که شامل این تکنولوژی گیرانداختن برف هستند طوری طراحی شده‌اند تا برف را در محل پس از تماس اولیه با تایر نگه­ دارند. هدف طراحی این است که چسبندگی را از طریق تماس برف بر روی برف بهبود بخشند.

تایر مدل Cooper Discoverer True North از تکنولوژی Snow Trapping برای وسایل نقلیه مسافری که در معرض شرایط شدید زمستانی قرار دارند استفاده می‌کند. این مدل با ساختارهای کاهنده سر و صدا ترکیب شده است تا از سواری آرام در هر شرایطی اطمینان حاصل شود.

۸- تایر کامیون و ماشین شاسی بلند

لاستیک کامیون / شاسی بلند در تمامی اشکال و اندازه‌ها تولید شده است. همانطور که از نامش نیز بر می‌آید این تایرها برای نصب بر روی وسایل نقلیه مسافری و شاسی بلند طراحی شده‌اند. برای کسانی که نیاز به حمل بار سنگین یا تریلر دارند این تایرهای کامیون سبک بهترین انتخاب هستند اما برای علاقمندان به رانندگی خارج از جاده تایر تمام سطوح یا گل و لای  مناسب کامیون/شاسی بلند می تواند راه حل ایده آل‌­تری باشد. تقریبا هر نوعی از تایرهای فصلی و یا تمام سطوح، بسته به نیاز و کاربرد مورد نظر، می تواند بر روی یک کامیون یا شاسی بلند سوار شده و کارآیی داشته باشد.

مزایای لاستیک کامیون و شاسی بلند:

 • ارتفاع از زمین: بسیاری از رانندگان برای رانندگی در خارج از جاده تصمیم به انتخاب تایرهای کامیون / شاسی بلند بزرگتر برای ایجاد ارتفاع بیشتر در زمین­های سنگلاخی می­گیرند. تایرهای بزرگتر خودرو را در برابر موانعی که می تواند به طور بالقوه به موتور یا قطعات شاسی آسیب برساند محافظت می کنند.
 • کشش بهتر: از آنجا که تایرهای کامیون / شاسی بلند جرم بیشتری نسبت به تایرهای وسایل نقلیه کوچکتر دارند با سطح جاده تماس بیشتری خواهند داشت.
 • بهبود عملکرد در شرایط مرطوب: صرف نظر از نوع تایر کامیون/ شاسی بلندی که دارید باید بدانید داشتن این تایرها مزیت بزرگی است چون در مسیرهای مرطوب بسیار خوب عمل می­‌کنند و برای جلوگیری از سرخوردن روی آب به ویژه مدل‌های پهن‌تر بسیار کارامد هستند. به طور کلی تایرهای کامیون / شاسی بلند دارای بلوک های آج و کانال‌های آب بزرگتر برای بهبود سطح تماس هستند.

معایب لاستیک کامیون و شاسی بلند:

 • فشار بر سیستم ترمز: هنگام رانندگی با یک تایر بزرگتر قدرت بیشتری برای توقف نیاز دارید. حتی با استفاده از تایرهای کامیون/ شاسی بلند کمی بزرگتر از تایر عادی لنت ترمز به سرعت فرسوده می شود.
 • تایر بزرگتر مصرف سوخت را افزایش می­دهد: تایر بزرگتر از نوع تمام سطوح یا گل­و­لای برای کامیون / شاسی بلند وزن بسیار بیشتری نسبت به لاستیک‌های معمولی دارد. اگر شما اندازه لاستیک کامیون / شاسی بلند را افزایش داده­‌اید نتیجه این است که موتور باید سخت تر کار کند و سوخت بیشتری بسوزاند.

نوآوری در تایرهای شاسی بلند:

تکنولوژی پیشرفته Reactive Contour

این تکنولوژی طراحی شده است تا خطوط کنتور تایر را قادر سازد به شرایط مختلف جاده‌ها واکنش مناسب داشته باشد. هدف این تکنولوژی کمک به بهبود فرسایش آج و تماس بهتر با سطح زمین و طول عمر تایر است.

تایر مدل General Grabber یکی از بهترین تایرهای کامیون با عملکرد بالا در بازار است. این تایر یک مدل تمام سطوح است که برای کشش در شرایط سخت‌تر ساخته شده است.در این تایر از فن‌آوری پیشرفته Reactive Contour استفاده می‌شود تا ضمن تطبیق‌پذیری با سطوح مختلف فرسایشی یکنواخت در آج‌­ها داشته باشد.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری:

در میان انواع لاستیک خودرو انتخاب و خرید لاستیک مناسب همیشه آسان نیست. مهمترین نکته این است که شما (حداقل) درک اولیه‌ای از نیازهای رانندگی خود داشته باشید و دلیل برتری برخی از لاستیک‌ها نسبت به انواع دیگر را بدانید. داشتن دانش در مورد اینکه چه تایری در چه شرایط خاصی خوب کار می‌کند نه تنها می تواند عملکرد خودرو شما را بهبود بخشد بلکه می­‌تواند در بلند مدت در هزینه‌­های شما صرفه­‌جویی کرده و به شما احساس خوبی بدهد.

یک قانون خوب برای داشتن زندگی خوب این است که همیشه باید برای چیزهایی که بین شما و زمین قرار می‌­گیرد به شدت و عاقلانه سرمایه گذاری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *